středa 8. června 2011

Koncert houslisty Ivana Ženatého ozdobí 20. ročník festivalu

Odborná kritika, hudební kolegové i posluchači označují v poslední době Ivana Ženatého za nejvýznamnějšího českého houslistu.



Ivan Ženatý opakovaně hostuje u všech orchestrů ve své vlasti (v první řadě České filharmonie, Pražských symfoniků, Symfonického orchestru Českého rozhlasu), ale také u slavných mezinárodních těles (BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid a dalších). Velkou pozornost vzbuzují i jeho sólové a komorní projekty (kompletní Bachovy sólové sonáty a partity na jednom večeru nebo Beethovenovy a Brahmsovy sonáty z posledních sezón). Svým mimořádně bohatým repertoárem (zahrnujícím přes padesát houslových koncertů od Bacha, Vivaldiho, přes Beethovena, kompletního Mozarta a všechna velká romantická díla až k Stravinskému, Brittenovi, Schnittkemu a Henzemu) oslovuje Ivan Ženatý široké publikum, aniž by na okamžik opustil svět klasické hudby. Kromě samozřejmé technické perfekce býva oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu.

Svou profesionální kariéru zahájil houslista účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě v roce 1982, po které následoval debut s Českou filharmonií a Liborem Peškem (1983), vítězství v soutěži Pražskího jara (1987) a laureátský titul Mezinarodní tribuny mladých umělců UNESCO (1989). V roce 1990 debutoval pan Ženatý v Londýně, 1991 v berlínské Filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Hrál společně s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Ma, Serge Baudo,Valerijem Gergijevem, Andrejem Boreyko, Nevillem Marrinerem a dalšími významnými osobnostmi své doby.

Hudební výraz Ivana Ženatého ovlivnila nejvíce osobní setkání s Nathanem Milsteinem, Ruggierem Riccim a Andre Gertlerem, výraznou změnu v jeho hudebním myšlení inicioval prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Největší význam ale měly soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W.A.Mozarta.

Gramofonové nahrávky Ivana Ženatého ostatně vzbuzovaly vždy nadšený ohlas u posluchačů i hudebních kritiků. Po celou dobu jeho činnosti je patrná koncentrace na souborná díla velkých autorů jako Telemann, Bach, Mendelssohn, Schumann, Schulhoff nebo Dvořák a Grieg natočené pro Dorian Recordings v New Yorku. Mimořádný zájem vzbudil nový dvořákovský komplet (www.audite.de) a nahrávka obou houslových koncertů J.B.Foerstera s BBC SO London a jeho šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem (www.supraphon.cz).

Díky newyorské Harmony Foundation hraje Ivan Ženatý na vzácné housle Giuseppe Guarneriho "del Gesu" z roku 1740.

Přirozenou protiváhou koncertní a nahrávací činnosti Ivana Ženateho je jeho práce pedagogická. Kromě mistrovských kurzů v Německu, Španělsku a USA přijal v roce 1996 profesuru houslové hry na Vysoké hudební škole Carla Marii von Webera v Drážďanech. Prof. Ženatý je často zván do porot hudebních soutěží (Pražské jaro, Königin Sophie Charlotte, Pancho Vladigerov, Violine in Dresden), opakovaně předsedá porotě mezinárodní Beethovenovy soutěže.

Ivan Ženatý žije v Drážďanech.

Poslechněte si několik audio ukázek brilantní hry Ivana Ženatého:








Žádné komentáře:

Okomentovat