čtvrtek 31. března 2011

Plácido Domingo nejen u mikrofonu Charlieho Rose

Kromě představování jednotlivých koncertů každý týden, zůstane samozřejmě naším věčným tématem Tvář letošního ročníku festivalu Plácido Domingo

Dnes zavzpomínejme na zajímavý rozhovor, který Plácido Domingo poskytl známému americkému novináři Charliemu Roseovi v říjnu roku 2002. Domingo zde hovoří o své pěvecké, dirigentské i manažerské kariéře a smělých plánech do budoucna...



A jako bonus přidáváme ještě jeden videorozhovor s Plácidem Domingem z nedávné doby, tentokrát z archivu ABC.




A co dělá Plácido Domingo právě v těchto dnech? V minulém týdnu jeho sedmdesátiny velkým galakoncertem bouřlivě oslavilo Mexiko...

Od příštího týdne si budeme Plácida Dominga postupně připomínat v nevýznamnějších rolích jeho rozsáhlého operního repertoáru.

pondělí 28. března 2011

Mischa Maisky se vrací na MHF Český Krumlov

Minulý týden jsme odhalili kompletní program 20. ročníku, na kterém se kromě třech tenorů představí dvacet dalších hvězd, a v průběhu nadcházejících týdnů si jednotlivé koncerty představíme podrobněji. Dnes začněme s druhým koncertem letošní festivalové koncertní řady, kterým bude vystoupení legendárního violoncellisty Mischy Maiského dne 16. července od 20 hod. v Zámecké jízdárně v Českém Krumlově. Maisky se do Českého Krumlova vrací po šesti letech, kdy debutoval na slavnostním zahájení festivalu. V letošním roce do Krumlova přiveze i svoji dceru, klavíristku Lily a společně s korejskou houslistkou Sang-Hee Cheong toto trio sólistů doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Danielem Raiskinem. Na programu koncertu zazní Beethovenova předehra Coriolan a Trojkoncert C dur a dále Brahmsova Akademická festivalová předehra a Koncert pro housle, violoncello a orchestr A dur.

Mischa Maisky se narodil v Lotyšsku, studoval v Rusku a po repatriaci do Izraele byl entuziasticky přijat v Londýně, Paříži, Berlíně, Vídni, New Yorku, Tokiu a dalších hudebních centrech po celém světě. Maisky sám sebe pokládá za světoobčana: „Hraji na italské cello s francouzským a německým smyčcem, rakouskými a německými strunami, má dcera se narodila v Paříži, starší syn v Bruselu a mladší v Itálii, jezdím v japonském autě, nosím švýcarské hodinky a indiánský náhrdelník. Doma se cítím všude, kde lidé dokážou ocenit a užít si klasickou hudbu.“ Jako exkluzivní umělec společnosti Deutsche Grammophon Mischa Maisky v průběhu 25 let nahrál na 30 nahrávek s takovými tělesy, jako je Vídeňská a Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr, Izraelská filharmonie, Pařížský orchestr, Evropský komorní orchestr Orpheus a další. Jedním z nejvýznamnějších mezníků jeho kariéry se stal rok 2000, kdy Maisky se svým bachovským turné vystoupil na 100 koncertech. Jako projev svého hlubokého obdivu k dílu tohoto skladatele Maisky třikrát nahrál i jeho sólové suity. Maiského nahrávky se těší celosvětovému kritickému ohlasu a na svém kontě má Maisky nominace na prestižní ceny Nahrávací akademie v Tokiu, německé Echo, francouzské Grand Prix du Disque a Diapason d’Or či známé Grammy. Tento prvotřídní světový umělec je pravidelným hostem předních mezinárodních festivalů a spolupracoval s takovými dirigenty, jako Leonard Bernstein, Carlo Maria Giulini, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Lorin Maazel, James Levine, Vladimir Ashkenazy, Giuseppe Sinopoli nebo Daniel Barenboim. Uměleckými partnery Maiskému byli například Martha Argerich, Radu Lupu, Nelson Freire, Peter Serkin, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Julian Rachlin nebo Janine Jansen.
Mischa Maisky je jediným violoncellistou na světě, který studoval současně u legendárních umělců Mstislava Rostropoviče a Gregora Piatigorského. Rostropovič Maiského kdysi nazval nejvýznačnějším z talentů mladší generace cellistů, v jehož hře se jedinečně snoubí poezie a vytříbená jemnost s velkým temperamentem a brilantní technikou“.

A jak Maisky na Rostropoviče sám vzpomíná?


Rostropovič mi dal více, než jen peníze, byl něco jako můj druhý otec. Můj otec zemřel velmi záhy, v podstatě dva dny poté, co mu byla diagnostikována rakovina. Nechodil k lékaři, takže nikdo nevěděl, jak nemocný byl, a pak už bylo pozdě. Byl jsem v šoku, když jsem se vrátil z pohřbu do Petrohradu, abych se připravoval na Všesovětskou soutěž v roce 1966, která měla proběhnout za tři týdny. Moje srdce nebylo na pravém místě a vůbec jsem se na hraní necítil. Rostropovič tehdy vedl mistrovské kurzy, když jsem se k němu přihlásil. Rostropovič věděl, že jsem vyhrál celoruskou soutěž, a také se doslechl, že mi zemřel otec. Poslal tehdy někoho pro lahev vodky a všechny žáky propustil. Strávil tehdy se mnou hodinu pitím vodky a vyprávěním o svém životě, o tom, že jeho otec zemřel, když mu bylo 13 let a že já bych na té soutěži měl hrát na počest svého otce. Inspiroval mě a nakonec jsem se rozhodl se té soutěže účastnit. Získal jsem třetí cenu.

Po soutěži mi Rostropovič pomohl finančně, neboť jsem žil v obtížných podmínkách na internátě s dalšími 22 chlapci v jedné místnosti bez sprch. Snažil jsem se protestovat proti jeho štědrosti, ale on řekl: „Ne, to je od Tvého otce.“ a měl na mysli sebe. Studoval jsem s ním a byli jsme si velmi blízcí, bližší než ve vztahu student-učitel. Cítil jsem, jako kdyby mi opravdu byl druhým otcem a ještě před několika lety mi potvrdil, že jsem pro něj vždy byl a budu synem.

Možná mě pod svá křídla vzal i proto, že se mu nepodařilo splnit si vlastní sen mít syna, měl dvě dcery. Podle něj byl jeho otec velmi nadaným cellistou, dirigentem a skladatelem a Rostropovič si přál mít syna, který by hrál na cello a pokračoval v jeho tradici. Velmi jej rozzlobilo, když spatřil moje děti a syna, který hraje na housle a ne na cello. Argumentoval jsem rodinným triem, kdy já hraji na cello, dcera na klavír a syn na housle, ale to mu nestačilo. Myslím, že nyní by byl spokojen, když můj nejmladší syn má ve dvou a půl letech vlastní violoncello a už se pokouší hrát. 
Zajímavé je i srovnání stylu Rospotropoviče a Piatigorského…

Ačkoli byli oba velmi odlišní lidé, bylo cosi podobného v jejich stylu výuky. Byly věci, které mi řekl Piatigorsky, ale už předtím jsem je slyšel od Rostropoviče. Používali stejných výrazů v určitých chvílích. Nevím, jak to mohlo být možné. Dobře se znali a Rostropovič obýval Piatigorského dům, když cestoval na západ. Samozřejmě, že Rostropovič nepotřeboval Piatigorského čtyřměsíční mistrovské kurzy, aby si určité věci uvědomil. Oba vzácně předehrávali na cello a oba věřili, že jakkoli je cello důležité, je to pouze nástroj pro zprostředkování hudebního sdělení, pro komunikaci. Dnes řada mladých hudebníků staví instrument nad hudbu, kterou hrají. Věří, že aby uspěli, musí hrát hlasitěji, rychleji a čistěji než kdokoli jiný. Úskalím tohoto přístupu je, že hudba stává druhotnou a koncert je o tom, jak kdo dobře hraje na svůj nástroj a ne o hudbě. Jak Piatigorsky, tak Rostropovič pomáhali svým studentům rozvíjet představivost. Oba pomáhali studentům pochopit, co chtěl skladatel svým dílem vyjádřit, jak je osobně hudba oslovovala a jaké byly jejich hudební cíle. Jakmile osvětlili hudební vizi, pak měl každý student volnost v nalezení vlastní cesty k dosažení daného cíle. Existuje mnoho cest k dosažení a je jedno, kterou si studenti vyberou za svou.

Když jdete do dobré restaurace, nejdete se podívat do kuchyně, abyste věděli, co se podává. Důležité je co servírujete na stůl. Staráte se o to, jak vám jídlo chutní, jak vypadá a ne jak bylo připraveno. To samé platí i o hudbě. Důležitá je výsledek a ne jak ho bylo dosaženo. Ani Piatigorsky, ani Rostropovič se nesnažili vytvářet ze svých žáků své kopie. Když jsem se umístil v Čajkovského soutěži, jeden z porotců mě v tisku nazval „budoucím Rostropovičem“. To byl pro mě tehdy ten nejlepší kompliment a moji manažeři tento výrok používali pro moji publicitu, když jsem přišel na západ. Nikdy mě to však nijak nevzušovalo, protože jsem ikdy nechtěl být druhým Rostropovičem, pokud by to bylo možné. A totéž platí i o Piatigorském. Oba byli jedinečné individuality, tak jako jsme všichni a já je nechci kopírovat ani se o to pokoušet. Chci být „prvním Maiským“. Naštěstí tentýž cíl mi PIatigorsky i Rostropovič sami vytýčili. Oba byli skvělí v podpoře tvořivého rozvoje svých studentů.

Mám dojem, že přístup obou byl opravdu unikátní. Řada učitelů svým žákům diktuje prstoklady, jednotlivé pohyby a pracuje neúprosně na technickém mistrovství. Rostropovič ani Piatigorsky nikdy neprobírali tyto věci. Rostropovič vždycky seděl u klavíru a přehrál jakoukoli část, kterou bylo třeba, ať už part klavíru, cella či orchestru a vykreslil tak mentální obraz toho, oč v hudbě konkrétně šlo. Vzpomínám si na tucet lekcí věnovaných Debussyho sonátě, například a každá hodina byla naprosto unikátní. Bylo báječné, jak dokázal najít tolik různých způsobů, jak diskutovat jedno dílo. Každá hodina s Rostropovičem byla fascinující a neuvěřitelně inspirující. Čtyři měsíce s Piatigorským zahrnovali možná více osobního času, než když jsem čtyři roky studoval u Rostropoviče. Rostropovič byl často na turné, takže někdy byl i řadu měsíců pryč, ale když se vrátil, byl jak tornádo a zářil s takovou intenzitou a energií, že nás inspiroval zase do té doby, než znovu přijel. Čas strávený s Piatigorským byl odlišný, což bylo dáno tím, že byl na konci kariéry a již tolik nevystupoval. Jsem šťastný, že jsem měl velmi specifický vztah k Rostropovičovi i Piatigorskému. Rostropovič se stal mým otcem v prvním životě, Piatigorsky v druhém. 

Poslechněte si zajímavé audio ukázky Maiského:

Brahmsův dvojkoncert v podání Mischy Maiského a Gidona Kremera., řídí Leonard Bernstein.
http://www.youtube.com/watch?v=5By3BjFRRW8

Slavná Vokalíza Sergeje Rachmaninova v podání violoncellisty Mischy Maiského a klavíristy Pavla Gililova.
http://www.youtube.com/watch?v=QUcjIoEBK5s

Sonata pro violoncello a klavír Clauda Debussyho v podání violoncellisty Mischy Maiského a klavíristky Marthy Argerich.
http://www.youtube.com/watch?v=C3Cm5zS-7os

středa 23. března 2011

Nejen o 20. ročníku festivalu s prezidentem festivalu Jaromírem Boháčem

Jste duchovním otcem MHF Český Krumlov, co Vás před 20 lety přivedlo na myšlenku vybudovat takovýto festival a je dnes MHF Český Krumlov tím, o čem jste tehdy snil?

Myslím si, že nejlepší věci v životě vznikají většinou náhodou a začátek krumlovského festivalu je svým způsobem také určitá náhoda, protože Jaroslav Krček mě v roce 1991 vzal do Českého Krumlova, abychom jako agentura ekonomicky a produkčně pomohli tehdejšímu festivalu komorní hudby. My jsme získali peníze a produkčně ho zajistili. Tenkrát to byl pětidenní festival, a tak jsme se sblížili s městem. Ve svých úvahách co dál jsem došel k závěru, že festival komorní hudby je pro město malý, a že bychom měli vybudovat festival nový, žánrově bohatší, který bude více otevřený a bude mít v názvu mezinárodní hudební festival. Tehdy po revoluci to bylo i vcelku logické. O rok později v roce 1992 už proběhl první ročník, který také měl tehdy jen pět dní a začínal s rozpočtem 650 tisíc korun. Partneři to ale po prvním roce vyhodnotili velmi dobře a stejně tak i média. Řekli jsme si, ano, ta cesta je správná, a tak začal festival v Českém Krumlově.

Když jsem se tehdy na Český Krumlov díval jako na lokalitu, tak se mi zdálo, že je zde hodně prostředí, kde by se koncerty z koncertních sálů a interiérů daly realizovat v exteriérech, navíc si myslím, že k letnímu festivalu takovéto koncerty patří. Český Krumlov je historický skvost a vždy lze na pozadí najít nějakou hezkou dominantu nebo architekturu. V Praze bylo zavedené Pražské jaro, a když chcete budovat něco nového, tak proč v Praze vytvářet svým způsobem nějakou umělou konkurenci něčemu, co prostě funguje a má jméno. Podíval jsem se na jih od České republiky, do Rakouska, a řekl si, vždyť nakonec největší festival není ve Vídni, nejslavnější a největší festival je v Salcburku. Salcburk je samozřejmě větší město, ale viděl jsem tam určité podobnosti s Českým Krumlovem. Zkusme tedy v jiném městě než v Praze vybudovat velký festival. Dnes má Salcburk 90 let a asi i o něm při jeho dvacátém ročníku někdo nějak přemýšlel. Když se my z pozice 20. ročníku ohlédneme, tak jestli nám to takto půjde dál, tak nevím, kde budeme za těch 70 let. Bohužel se toho již nedožiji, ale docela by mě to zajímalo.

Myslím si, že kromě šťastného výběru místa, jsme svým způsobem v řadě milníků, kterými jsme prošli, měli vždycky relativně štěstí, ať to byly povodně v roce 2002 nebo totální nedostatek finančních prostředků v roce 1996… A nyní jsme tam, kde jsme nejenom díky prostředí, ale především je to o týmu lidí. Za ta léta vždy ve firmě byli lidé, kterým šlo o to, aby festival šel dopředu, aby pro něj udělali to, co je nejlepší pro jeho rozvoj. Bez lidí to nejde a nikdy to není věc jednoho muže. Jsem v čele festivalu 20 let a vím tedy, jak se náš tým za tu dobu pozměnil a rozšířil. Vždycky jsme měli zatím štěstí, že jeho obnova byla postupná a noví lidé přinesli hodně nových impulsů. Pořádat festival není jen o umělcích a koncertních místech, ale i o produkčním zabezpečení, o mediálním dosahu, o PR, reklamě, o službách, o městě. V tom si myslím, že jsme měli štěstí, kterému jsme šli naproti prací a s přesvědčením, že naše práce má smysl.

V roce 2011 oslaví festival úctyhodných 20 let existence. Jak toto výročí vnímáte a v jakém duchu se ponesou jeho oslavy, především z hlediska dramaturgické koncepce?

Vnímám letošní ročník jako završení snahy mnoha lidí vytvořit v Českém Krumlově velký festival. Určitě i jako poděkování všem lidem ve firmě, spolupracujícím firmám a finančním partnerům za jejich pochopení a věrnost. Oslava bude jak se na festival patří především hudební. První velkou hvězdou bude na zahajovacím koncertu světově proslulý mexický tenorista Ramon Vargas, kterého doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený vynikajícím slovenským dirigentem O. Lenárdem. Hned druhý den pozveme návštěvníky festivalu do sálu Zámecké jízdárny na další velké interpretační jméno — violoncellistu Mischu Maiského, kterého na pódiu doplní korejská houslistka Sanghee Cheong a i jeho dcera klavíristka Lily Maisky. Taktovky se tentokrát u Symfonického orchestru Českého rozhlasu ujme Daniel Raiskin. Z tohoto koncertu bude pořízen i televizní záznam. Postupně se na festivalu představí i zástupci české houslové školy: Václav Hudeček, který si přizve na jeviště mladé české talenty, a Ivan Ženatý. Ze zahraničních interpretů pak Tanja Becker Bender. Dobovou hudební interpretaci bude na koncertě v Maškarním sále zastupovat soubor Collegium Marianum. Českou kytarovou školu přestaví na svém recitálu Pavel Steidl.

Uprostřed festivalu budeme mít tu čest přivítat další dvě velká světová jména. V nové inscenaci R. Leoncavalla Komedianti, kterou připravujeme ve spolupráci s Jihočeským divadlem, se v titulní roli Cania představí argentinský tenorista José Cura a druhý den v Pivovarské zahradě vystoupí fenomenální trumpetista Arturo Sandoval, kterého doprovodí CBC Big band. Za zmínku určitě stojí další pokračování večera z Broadway se sólisty Christian Noll, Ane Runolfsson a Robem Evansem. Po letech vracíme na program festivalu do Pivovarské zahrady flamengo a pozvali jsme vynikající španělský soubor v čele s kytaristou Carlosem Pinanou. Národní večer bude tentokrát spojen s národem, ze kterým jsme ještě nedávno byli ve společném státě. Slovenskou kulturu bude na večeru zastupovat Miroslav Žbirka a folklórní soubor Lúčnice. Určitě vyvrcholením festivalu bude závěrečný koncert festivalu. V novém koncertním prostředí pod poštou přivítáme „krále opery“ Placida Dominga. Tento světově proslulý pěvec kromě toho, že uzavře 20. ročník festivalu, tak přijal roli i „tváře“ letošního ročníku. Bude nás provázet celou přípravou festivalu, při jeho konání a sám jej pak ukončí. Na jevišti se též představí sopranistka Ana María Martínez a taktovky se ujme Eugene Kohn. Tento výjimečný galakoncert doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Jestliže nám bude nakloněno i počasí, tak věřím, že letošní 20.ročník bude natolik mimořádný, že nám všem ještě dlouho utkví v paměti jako rok, kdy hudba ve spojení s prostředím a lidmi dosáhla svého vrcholu.

Jaká je Vaše vize festivalu do dalších let?

Český Krumlov jako město je samozřejmě svým způsobem limitní. Například infrastruktura nebo jeho dopravní dostupnost. Má i určité handicapy, které neovlivníme, ale věříme, že se vše časem zlepší. Možná i díky festivalu přijde další zájem investorů postavit další hotely, vzniknou nové a lepší služby. Půjde-li vše v návazných krocích, tak si dovedu představit, že jednou budeme hodně velký festival, a že určitě i rozpočtově na tom budeme tak, abychom stabilně mohli zvát řadu vynikajících umělců z různých žánrů. Myslím si, že za minimálně sedm posledních let jsme dokázali na festival přivézt velká světová jména. Dnes už svět ví, že je v Českém Krumlově festival a reaguje zatím pozitivně. Není problém se s umělci domluvit, že chtějí a přijedou do Českého Krumlova na hudební festival vystoupit. Teď už je to problém v rovině ekonomické, jestli na to má festival peníze hvězdy zaplatit a jestli potom ty projekty, které jsou rozměrnější, bude schopen dále uskutečňovat. My sami o sobě můžeme festival dále rozvíjet, ale bez spolupráce s partnery, městem, krajem, státem, s tím sami nic moc dalšího neuděláme. Jsou zde místa, kde můžeme dělat i populárnější koncerty pro 10-30 tisíc lidí, ale neumožňuje nám to zatím dopravní obslužnost místa, ne Českého Krumlova, ale konkrétního místa, kde bychom takový koncert chtěli realizovat. O tom chceme v dalších letech diskutovat. Je to také o vůli vedení města si říci, ano, my to chceme. Vize do budoucna zůstává v tuto chvíli stejná. Vícežánrovost festivalu prospívá, a to je dobře. V dalších letech bych se rád vrátil k velkým projektům, které měly i scénicko-výtvarnou hodnotu a byly nějakým způsobem zpracovány, na což třeba dneska nemáme peníze, abychom tedy ještě do této výpravnosti investovali tolik prostředků, kolik by potřebovaly.

Exteriérové prostory pro koncerty určitě zůstanou dominantou dramaturgie. Přes optimismus, který mám vůči dalšímu rozvoji festivalu si ale bohužel nemyslím, že bychom v blízké budoucnosti měli v Českém Krumlově koncertní sál pro 2000 lidí. Co se týče dramaturgických novinek, tak v některých letech jsme přinesli i populární hudbu, Karla Gotta, Elán, měli jsme projektové věci, jako Čechomor s Českou filharmonií, hodně mimožánrových koncertů, jazzových koncertů. Toužili jsme po operním představení, protože i tato vrcholná hudební forma na velký festival patří. Dnes jsme jeden z mála českých festivalů, který ve spolupráci s Jihočeským divadlem připravuje vlastní inscenace, což je v Čechách velmi neobvyklé a prakticky to žádný pořadatel nedělá. Komorní hudba na festival patří, duchovní hudba též a v rámci Krumlova je vhodné věnovat se i dobové interpretaci. Určitě připravit operu i pro barokní divadlo, už jsme v něm operu realizovali a chtěli bychom tam opět připravit další velkou produkci. Bude se spíše jednat o to za jakých podmínek, s kým a jaké dílo nastudujeme. Možná někoho zklamu, ale třeba hip hop na festivalu nikdy nebude… sice se říká „nikdy neříkej nikdy“, ale tam, kam já se dokážu do budoucnosti podívat, tak si myslím, že by vše mělo zůstat dramaturgicky tak, jak je to v současné době.

pondělí 14. března 2011

José Cura v poslední době zazářil nejen ve Scale


V tomto týdnu se vraťme k tenoristovi, jenž je českému publiku velice známý. Po dvou pražských koncertech se José Cura s úspěchem představil na loňském ročníku festivalu a obrovský zájem o jeho vystoupení si vyžádal přidání druhého koncertu. V letošním roce se José Cura do Českého Krumlova vrací, aby zde uskutečnil svůj český jevištní debut – jako Canio se mezi 5. a 10. srpnem představí na krumlovské točně v novém nastudování Leoncavallovy opery Komedianti. A co nového se u Cury událo v posledních měsících od jeho krumlovských vystoupení? Na to se pojďme podívat právě dnes…

Velkou událostí, která Josého Curu potkala na sklonku loňského roku, bylo jmenování „Rakouským komorním pěvcem“ ve Vídeňské státní opeře, tzn. udělení nejprestižnějšího titulu, jaký pěvec může v Rakousku získat. Jen pro srovnání dodejme, že Ramón Vargas toto ocenění získal již před dvěma roky a Plácido Domingo v roce 1988. 


Video k předávání a rozhovor s José Curou nejdete zde.  

Dříve než ve Vídni Cura obdržel toto ocenění, debutoval v listopadu na scéně Vídeňské státní opery v roli rytíře Des Grieux v Pucciniho opeře Manon Lescaut. Curovo vystoupení po boku Olgy Gurjakovové, které nepostrádalo jeho typickou pěveckou impulzivitu, bylo podle zahraničních kritiků tím správným kořením pro modernistické pojetí Roberta Carsena.Videoukázku naleznete zde.
 
„In the fourteen years since his debut in the house, the Argentinian-born spinto with star appeal has sung many of his major roles here and has matured artistically while retaining his vocal prowess, and improving on certain technical points over the years. Generally eliminated are the "springboard leaps" which often marred his approach to anything above the stave and this performance witnessed polished verismo singing - almost slightly restrained and not to be faulted in style. This Des Grieux also has the charm of the guy-next-door, credible in his actions and passion. Indeed, it was Cura's contribution which lifted this performance to beyond the purely average.“
The Opera Critic, 2/12/2010
 
Další video z představení najdete zde

Významným projektem bylo pro Curu na sklonku loňského roku nastudování opery Samson a Dalila v opeře v Karlsruhe, na kterém se podílel nejen pěvecky coby představitel titulní role Samsona, ale rovněž jako režisér a tvůrce industriální scény. Po nastudování opery Maškarní ples byla tato inscenace druhou na jevišti tohoto operního domu, ve které se Cura předvedl jako ryzí renesanční osobnost. Detailní recenzi naleznete například v prosincovém magazínu Opernglas. Záběry z děkovačky najdete zde.
 
Po Novém roce se Cura vrátil na prkna milánské Scaly, aby se zde předvedl ve své parádní roli, v níž se vrátí i do České republiky. V nastudování Daniela Hardinga se charismatický Cura představil jako nezapomenutelný Canio
„Sul palcoscenico una compagnia all'altezza della situazione, a cominciare dal carismatico José Cura, sulla scena grandissimo Canio. Come tutti sappiamo da sempre, il tenore argentino possiede una tecnica di canto personalissima e certamente eterodossa, ma in questo repertorio è assolutamente vincente e difficilmente eguagliabile. Attore travolgente ed emozionante, Cura sfrutta il suo timbro brunito dalle sfumature baritonali per ricavare ogni effetto da una parte che conosce a menadito. Gli acuti sono brucianti e autorevoli, il fraseggio martellante e scandito. ll suo Canio, dolente e piagato, furibondo, violento, e in realtà fragilissimo è un personaggio che resta nella memoria….“
L’Opera 1/2/2011
 
Hudební ukázku ze Scaly, kde Cura zpívá slavné Vesti la giubba  nejdete zde.

A před několika dny se objevil na Křišťálovém plese v Bratislavě





A na co se chystá Cura v nadcházejících týdnech? V těchto dnech opět zpívá Cania v Curyšské opeře, v dubnu se v téže roli představí v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, posléze se do Curychu vrátí jako Rodolfo v Bohémě. V květnu si jej německé publikum opět vyslechne opět jako Samsona, tentokráte však v Berlíně, a poté již na závěr sezóny a před festivalem opět opráší Komedianty nejprve v Curychu, a posléze ve Vídni. 
 
A na závěr si poslechněme ještě jednou Curovo sugestivní podání árie Směj se paňáco z opery Komedianti.